تبلیغات
..::: اخبار های جدید رپ فارسی :::.. - قاف شناسی

قاف شناسی

نویسنده :Arash Ahmadi
تاریخ:چهارشنبه 11 اسفند 1389-03:45 ب.ظ

مقدمه :
همه ی ما از بین این همه رپکن با این همه کار قوی با وجود اینکه شاید چندین نفر رو خیلی دوست داشته باشیم. یک نفر رو جدا از بقیه دوست داریم. اصلا" واسه ی ما با بقیه یه فرقی میکنه.ما طرفدار اون رپکن هستیم. در حالی که کار خیلی هارو قبول داریم و شاید کار خیلی هارو از اون رپکن مورد نظر خودمون بهتر بدونیم و قبول داشته باشیم که کار چند نفر از اون رپکن مورد علاقه ی ما بهتر باشه (البته این در صورتیه که ما یک هوادار افراطی نباشیم و کاملا" منطقی باشیم ) . ما از پیشرفت اون رپکن مورد علاقمون خوشحال میشیم ، از پسرفتش هم ناراحت. چیزی تو آهنگ ها و شخصیت و ... اون رپکن دیدیم که بهش علاقمند شدیم و حاضریم واسه پیشرفتش هر کاری بکنیم. در مقابل دشمنا و منتقدا ازش دفاع میکنیم، آهنگاشو با عشق و علاقه گوش میکنیم و سعی در پخشش داریم. بالاخـره به هر طـریقی شـده میخوایم که کمکـش کنـیم ( البته اگه واقعا" اون رپکن واسه ما مهم باشه و یه هوادار واقعی باشیم ) . من هم از این امر مستثنی نیستم. همونطور که میدونید و شاید هم ندونید من هوادار سر سخت علی قـاف هستم و واسه پیشرفت او هر کـاری که لازم باشه میکنم .هدف از نوشتن این مقاله :
خوب...همونطور که میدونید...واقعا" حق علی قاف ضایع شده . البته تقصیر خودشم هست (حالا دلایلش بماند...بعدا" با هم دیگه بررسی میکنیم ). من از این وضعیت خیلی ناراحتم. علی قاف اونجور که باید و شاید معروف نشده.و ‌کسایی که واقعا" رپ گوش میدن خوب میشناسنش.به هر کی میگم علی قاف رو میشناسی؟؟؟یا میگه نه یا میگه یکی دوتا آهنگ ازش شنیدم.یا مثلا" وقتی دارم یه جا مینویسم قاف یکی میپرسه قاف یعنی چی؟؟؟ منم میگم خوانندست.رپکنه و ...!! من تا جایی که تونستم بین همه ی دوستام و آشناهام کاری کردم که قاف رو بهشون بشناسونم.مثلا" آهنگاشو عکساشو ویدئو هاشو ... بین همه پخش کردم. تا حالا چند نفر تو همین سایت خودمون به من گفتن : داش علی چند تا از این آهنگ های قشنگ قاف رو به ما معرفی میکنی ما گوش بدیم...؟؟ منم با کمال میل این کارو کردم. فکر کنم تا الان 4-5 نفر تو همین سایت از من اینو خواستن. حتی قاف تو بعضی نظر سنجی های سایت ها هم نیست... و این منو خیلی اذیت میکنه.چون کارش خوبه و داره حقش ضایع میشه...!! با خودم فکر کردم و گفتم یک مقاله ای به اسم (( قاف شناسی...)) بنویسم و کاری که همیشه میکردم رو باز همهم انجام بدم اما خیلی مفصل تر...!! میخوام به معرفی کامل قاف بپردازم و واسه خیلی ها که علی قاف رو نمیشناسن یا کمتر میشناسن یه مرجع کاملی تهیه کنم. میدونید که علی قاف به زودی آلبوم جدیدش رو بیرون میده.میخوام که قاف رو بشناسید. یا اگر کم میشناسیدش بیشتر بشناسید. این تنها کاریه که من می تونم به عنوان یه هوادار واسه رپکن مورد علاقم انجام بدم که در حالی که آلبوم تاریخی علی قاف در راهه هم یه تبلیغی کنم هم عده ای رو به قـاف علاقمند کنم. حتی اگه شده فقط و فقط برای یک نفر ... در ادامه مطلب بیشتـر توضیـح میدم .

درباره ی علی قاف :
علیرضا قاسمی ؛ ملقب به علی قاف (علی جی سابق) متولد دی ماه 1363 از رپکن های قدیمی و کاربلد ایرانی است که کار خودشو از چندین سال پیش و چند سالی بعد از رپکن های خیلی قدیمی با نام علی جی و با آهنگ وسوسه شروع کرد و از همون اول نشون داد که یه استعداد جدیده و میتونه درآینده بسیار خوش بدرخشه.چندی بعد علی جی گـروهی رو به نام" مد " تشکیل داد. این گـروه متشکل از علی جی و امپو بود.پس از اینکه آهنگ های بسیار خوب و زیبایی رو به همراه امپو بیرون داد و همچنین همکاری هایی با مسعود سعیدی مورد توجه بزرگان رپ فارسی مثل (سروش هیچکس) قرار گرفت. پس از مدتی علی جی تصمیم به تغییر نام مستعار خود گرفت. در آهنگی با عنوان میگن قاف با همراهی و اینترو سروش هیچکس (پدر رپ فارسی) تغییر نام خود را از جی به قـاف به همه اعلام کرد. همکـاری هاـی هیچ کس و قـاف زیاد تر شد و خیلی هم خوب جواب می داد. همین سبب این شد که مد از هم بپـاشه و علی قـاف به عضویت گـروه بزرگ و حرفه ای صامت در بیـاد و امروز یکی از اصلی ترین اعضـای صامت تبدیل بشه. از معـروف ترین آهنگ های علی قـاف میتوان به "ساقی ب" ه همراهی بیداد و همچنین آهنگ خیابونیا و ... اشاره کرد. علی این روز هـا سخت درگیــر اولیـن آلبـوم خودش هست. آلبومی به نام " زیر و بم زیر زمین " با آهنگ سازی و تنظیم و میکس و مسترینگ مهدیار آقاجانی. بعد از حــدود 2 سال کـار وتلاش روی این آلبـوم ، مطمئنا" " زیر و بم زیر زمین  "باعث تحـول بـزرگی در رپ فارسی خواهـد شد...مد و صامت :
مد گروهی که قبل از عضویت علی قاف در صامت توسط خود علی قاف شکل گرفته بود و متشکل از امپو و خود علی قاف بود. کار های زیبایی با همکاری این دو‌ پخش شد و روز به روز پیشرفت قاف حس میشد. تا اینکه علی قاف به عضویت صامت در اومد و مد از هم پاشید. گرچه علی قاف بار ها و بار ها در آهنگ هاش اشاره کرده که : من مد بودم و هستم و خواهم بود. اما به هر حال دیگه علی قـاف در حال حاضر یکی از اعضـای اصلی صامت هستش و الان چندین ساله که داره به طور خیلی حـرفه ای با بروبچه های صامت همکـاری میکنه. رابطه ی خوب و بسیار صمیمی او با سروش هیچکس و بهرمند شدن از نعمتی چون یک آهنگساز فوق العاده به اسم مهدیـار آقاجانی باعث پیشرفت بسیار زیاد علی قـاف شد. البته این ها منکـر استعـداد و توانایی بی نظیر علی قـاف در رپ کـردن نمیشه. این ها فقط به پیشرفت سریع قـاف خیلی کمک کرد. اثبـات این حرف کـارهـای قبلی علی قـاف هست که هنوز به عضـویت صـامت در نیومده بود. کـارهـا قـوی بودند و با عضویت در گـروه بزرگی چون صامت و همکـاری با افـرادی چـون : هیچکـس ، پیشـرو ، بیـداد و مهدیار بسیـار قـوی تـر از قبـل شدند.

آهنگ های علی قاف :
قاف از وقتی که شروع به کار کرده تا امروز حدودا" 34-35 ترک بیرون داده که به جرئت میشه گفت اکثر کارا و حدود 30 تا آهنگ از این 35 تا آهنگ خیلی قشنگ هستن و کار های فوق العاده زیبا و حرفه ای علی قاف هم توی این 35 ترک میدرخشه. به خصوص آهنگ هایی که از کمپانی صامت و با آهنگسازی مهدیار و همکاری برو بچه های صامت پخش شده..موضوعات محوری آهنگ های قاف معمولا" اجتماعی و گنگ هستش. البته علی کار های لاو و دیس لاو بسیار زیبایی هم داره که بیشتر با مسعود سعیدی همکاری کرده. در ادامه به معرفی 10 آهنگ برتر علی علی قـاف می پردازم .

TOP 10 : در این قسمت 10 تا آهنگ از بهترین آهنگ های علی قاف رو بهتون معرفی میکنم. مطمئنم که با دانلود کردن 2-3 تای اول تشنه ی بقیه کار ها و فول آلبوم قاف میشید.  ( البته از آهنگ هایی مثل : همینی که هست ، وسوسه ، صفحه ، شکست ، شهر من ، اعتراض ما ، گروه ما ، بسه مفت بری ، و.. نمیشه گذشت ) 1.ساقی ● 2.خیابونیا ● 3.بسه مفت بری ● 4.آهـن پــرست ● 5.میگـن قـــاف ● 6.هــزاری ● 7.تخت ● 8.عوارضـی زحل ● 9.مرگ تمـدن ● 10.بیـا پیشـم  قاف و بیداد - ساقی 
به جرئت یکی از بهترین آهنگ های تاریخ رپ فارسی مطلق به علی قاف هست. این آهنگ بهترین آهنگ علی قاف از نظر من به عنوان یکی از هواداران و دیگر هواداران و اکثر اشخاص اهل موسیقی رپ و رپ دان بهترین آهنگ علی قاف و بدون شک یکی از بهترین ترک های رپ فارسی است.این آهنگ جدا از اینکه تنها در رپ قوی باشد. از لحاظ موسیقیایی نیز بسیار قوی است. مهدیـار آقاجانی یکی از بهترین کار هـای خود را با این آهنگ ارائه کرد...زیرا با استفاده از ساز های ایرانی و تلفیق زیبای موسیقی سنتی با موسیقی رپ ترکیب بسیار دلنشینی رو به مخاطب و رپ فارسی تقدیم کرد. موضوع این آهنگ شکایت از ساقی است.قاف از ساقی طلب می میکند تا از خود و کم و کاستی های زندگی خود رها شود و اندوه نخورد.شعر زیبا و پر محتوا و فوق العاده و تکـرار نشدنی از علی قـاف زیبایی این آهنگ را به شدت تشدید میکند.تا کنون ادبی ترین شعر و آهنگ رپ فارسی به آهنگ ساقی تعلق دارد.این موسیقی و این شعر زیبا و تلفیق موسیقی سنتی و رپ نیاز به مکمل دارد. مهدیار آهنگ ساز این پروژه ، علی قاف به عنوان شاعر و رپخون این پروژه. مسلما جای خالی یک آواز ایرانی و یک چهچهه ی زیبا و سوزناک به شدت حس میشه. کسی که با صدای گرم و با آواز زیبایش به این آهنگ زیبـایی دو چندان بخشید و کامل کننده ی این کار بود. کسی نبود جز بیداد (امیـر قهرمانی). همه ی این عـوامل دست به دست هم دادند تا  "ساقی " از ماندگـار تـرین آهنگ های رپ فـارسی شود و هـر بار که به اون گـوش کنید  ، خسته نشید و لذت ببرید .

قاف - خیابونیا
باید بدونید که قاف از رپ کن های خیابونی خالص است.و ادعای بی جا برای خیابونی بودن نمیکند.چنین کسی که واقعا"‌خیابونیه...واسه خودش وظیفه میدونه که واسه خیابون یک آهنگ بخونه و به توصیف خیابون بپردازه. آهنگ خیابونیا یکی ازآهنگ فوق العاده زیبا و قوی علی قاف و رپ فارسی است.موضوع این آهنگ توصیف خیابون و اعتراض به کسایی هست که خیـابونی نیستند و به قول قـاف مثل ماشینایی که هیچ وقت فروش نرفتن و در نتیجه هیچوقت تو خیابون نبودند...این افراد حتی رنگ خیـابون رو هم ندیدین و دم از خیابونی بودن میزنند... جالبه بدونید قـاف توی این آهنگ به یاس رپکن بسیار بزرگ ایرانی هم تیکه ای انداخته و که موجب خشم هواداران یـاس هم شد. قـاف خطاب به یاس میگه که عواملی چون زلزله بم و فیلم سیصد یـاس رو یاری کردند که آقا شعر بخونه و یه موضوعی داشته باشه تا مردمو روشن کنه و از این راه معروف بشه و میگه که من دیگه گوشم از این جور حرفا پره و چیزایی که تو میگی واسه من و امثال من (خیـابونیـا) جزو چیز های روزمره و عادی خیابونه.آخر این آهنگ تبلیغ لباس های کندیس هم میشه و قاف میگه که لباساش کندیس هست.موضع کلی آهنگ اینه که خیابون جای هر کسی نیست...خیابونی ها از قوی ترین آهنگ های قاف هست زیرا دارای آهنگسـازی ، شعـر ، موضـوع و ...فوق العـاده متفاوت و حرفـه ای  میبـاشـد و میتـونه نظــر خیلـی هـا رو جلب کنه .

قاف و بیداد - بسه مفت بری
باز هم همکاری بسیار زیبای علی قاف و بیداد...باز هم مهدیار...باز هم کار قوی...بسه مفت بری یک آهنگ بسیار زیبا از علی قاف هست که بعد از سالها سکوت به خاطر کار روی آلبوم جدیدش این ترک رو داد بیرون و زمانی که واقعا" دو سال-دوسال نیم بود که از قاف هیچ آهنگی پخش نمیشد و هیچ خبری جز آلبوم جدید نبود پخش شد.با دیدن این آهنگ چشم همه هوادارای قاف و همه ی دوستان رپ باز 4 تا شد.چون بالاخره قاف بعد از مدت ها یه ترک بیرون داد.این آهنگ بیشتر سبک گنگ داره و قاف از توانایی های خودش و بکسش تو رپ میگه و میگه که جای شما تو کار ما نیست و میگه که ما مثل شمع آب شدیم تا محکم شد جاپامون.آهنگ فضای باحالی داره و باز هم مهدیار با ساز های ایرانی کولاکی به پا کرده.این آهنگ بسیـار مورد استقبـال قـرار گرفت و نوید بخـش یک آلبـوم فوق العاده زیبـا از قـاف با آهنگســازی مهدیـار بود.

قاف و اشراق و پلاس با اینترو هیچکس - آهن پرست
آهن پرست ؛ از قوی ترین کار های آهنگسازی و تنظیم مهدیار آقاجانی و یکی از بهترین آهنگهای قاف... آهنگی که در زمان خود غوغایی به پا کرد. شاید بعد از آهنگ یه مشت سرباز که شاهکار مهدیار و تاریخی ترین آهنگ رپ فارسی میباشد این آهنگ یعنی آهن پرست در رتبه های نزدیک به یه مشت سرباز از لحاظ آهنگسازی مهدیار قرار داره.اما قدرت کار قاف استایل و صدای گرمش و تکست های متفاوت و موضوعات زیبایی که واسه خوندن انتخاب میکنه به خوبی تو این کار محسوس است. موضوع اصلی آهنگ یه جورایی دیس و اعتراض به دختر خانوم هایی هست که دنبال خود پسرا نیستند و دنبال پول و جیب و ماشین و ...و جنبه های مادی هستند. قاف از این جور افراد بسیار شاکی و گله منده که به شکل بسیار زیبا این حس خودشو تو این آهنگ به مخاطب القا میکنه.پلاس هم تحت تاثیر تکست قاف و راهنمایی های قاف توی نحوه ی خوندن و استایل... استایل کاملا شبیه قـاف پیدا کرده و تنها صـدای او با علی تفاوت داره. اما اشراق یکی از بهترین R & B خون های ایرانی در این کار با علی قاف همکاری کرده و قسمت کـروس و اوترو آهنگ رو هم بر عهده داره. اینترو ی سروش هیچکس ، صدای زیبای اشراق ، علی قاف و مهدیار به همراهی پلاس یک آهنگ حـرفه ای از  آهـن پرست  ساخته است. 

قاف و اشراق و نماینده با اینتروی هیچکس - هزاری
هزاری از جالب ترین و زیباترین و هنرمندانه ترین آهنگ های رپ فارسی است. جدا از نکات مثبت و حرفه ای دیگر آهنگ...شعر فوق العاده جذاب و متفاوت و هنرمندانه ی علی قاف بیشتر در این کار میدرخشه...شعری که در وصف پول و برای پول گفته شده در حالی که مخاطب برای اولین بار که این آهنگ رو میشنوه فکر میکنه که برای دخترا و واسه دافا خونده شده.واقعا به شیوه ی هنرمندانه ای یک شعر دو وجهی به وسیله ی علی قاف گفته شده یک شعر دارای ایهام و دارای دو معنی...شنونده در تمام آهنگ تا انتهای آهنگ گمان میکنه که علی قاف و نماینده دارن واسه دافا میخونن...که ناگهان در اوترو آهنگ نماینده ضمن صحبتش با علی قاف میگه که : تو نمیری علی اینا فکر میکردن ما راجب دافامون داشتیم میخوندیمااا... و قاف میگه: آره بابا چی فکر میکردید؟؟.و میگه که نمیدونستن که ما داشتیم واسه اون چیز سبزه (اسکناس) میخوندیم...و بقیه حرفا...وقتی که شنونده این اوترو رو میشنوه به این همه هنر در شعر نویسی و خلاقیت و زیبایی آهنگ آفرین میگه و اینطور میشه که این آهنگ به دل او میشینه.باز هم مهدیار آهنگسازی جادویی خود را رو میکند و بار دیگر شاهد همکاری بچه های صامت با هم دیگه هستیم.بدون شک هزاری از جالب ترین آهنگ های رپ فارسی است.

قاف با همراهی هیچکس- میگن قاف
همونطور که میدونید و قبلا هم توضیح داده شد علی قاف کنونی علی جی سابق است. طی یک اقدام درست علی نام مستعار خود را از جی به قاف تغییر داد.لقب جی برای رپکن بزرگی مثل قاف چندان با معنی و به درد بخور نبود و لازم بود که لقب خوبی داشته باشد. پس دست به اقدامی برای این کار زد و با خواندن آهنگی به اسم میگن قاف با همراهی هیچکس تغییر نام خود را به همگان اعلام کرد و از این به بعد بود که همه اورا به نام قاف شناختند. قاف به مراتب لقب بهتری برای علی بود. دلایل انتخاب این لقب و جایگزینی آن به جای جی موضوع آهنگ میگن قاف رو تشکیل میده.قاف این تغییر نام را نوعی سیاست میشناسد و میگوید که یکی از دلایل تغییر نامش برای فارسی شدن آن بوده است.  با اینکه من لقبم را تغییر دادم و دیگه جی نیستم اما هم چنان مد هستم و مد هم خواهم بود. آهنگسـازی این کـار هم  با مهدیـار  بوده است.

علی قاف و شوئری (shooary) - تخت
تخت ؛ واقعا" تخت از بهترین کار های رپ فارسی در زمینه پارتی و س.ک.س.ی هست. این آهنگ از بارز ترین نمونه های قافیه بازی هست. علی قاف و بچه های گروه شوئری قدرت قافیه بازی خودشونو تو این آهنگ به همه ی رقبا ثابت میکنن. قافیه های تمیز و پشت سر هم در این آهنگ با مغز هر مخاطبی بازی میکنه.این آهنگ سرشار و آکنده از تشبیهات و استعارات و توصیف های جالب و شنیدنی است. واقعا" اگر بحث زیبا ترین آهنگ س.ک.س.ی رپ فارسی باشد...این آهنگ حرف های زیادی واسه گفتن خواهد داشت. درسته که هیچ آهنگی به پای ای وای از خشایار از گروه پایدار در زمینه ی س.ک.س.ی نمیرسد. اما این دلیل بر قوی نبودن این کار نیست. از نظر من به عنوان یک مخاطب این آهنگ از زیباترین آهنگ های رپ فارسی در زمینه ی خود است. حتی کسانی که اصلا" رپ گوش نمیدهند هم با این آهنگ بسیار حال میکنن چون ذات انسان اینجوریه که چنین موضوعاتی رو دوست داره. آهنگسازی این کار به عهده بچه های گروه شوئری بوده .قاف در دو آهنگ دیگه به نام های تاپو بکن و نسل قبل با شوئری همکاری داشته که این آهنگ ها قدیمی تر هستند و برای زمانی هستند که نام قاف علی جی بود.تخت از این دو کـار جدیـد تـر و حرفـه ای تـر است  و میتــونه برای شنوندگـان جالب باشه .

قاف و امپو -عوارضی زحل
به زحل خوش اومدید !!! قاف به نظر من(نظر شخصی) متفاوت ترین و خاص ترین رپکن فارسی هست. واقعا" موضوعات جالبی رو واسه خوندن انتخاب میکنه. یکی از این موضوعات عوارضی زحل است که با امپو خونده شده.داستان فضا رفتن علی به همراه امپو پس از مصرف مواد است و در جایی میگه که انصاری با 20 میلیون به فضا میره ولی من با 10 تومان. واقعا" فضای جالبی داره حس میکنید که این دو نفر جدی جدی تو فضا هستن و دارن اونجا با هم صحبت میکنن. میدونید که رپ آزاده و هیچ محدودیتی نداره و میتونی از هر چیزی که میخوای بخونی. این دیگه بستگی به انتخاب خود اون فرد و هر چیزی که دوست داره بخونه بستگی داره. اینو برای اون دسته از کسایی میگم که میگن اینجور آهنگ ها نباید خونده شه. آهنگسازی اون رو زیاد مطمئن نیستم که کـار کی بوده امااااااااااا آهنگ زیبـا و متنـاسب با شعر فـان و موضـوع آهنگ است.
 
قاف و امپو - مرگ تمدن
مرگ تمدن از برجسته ترین آهنگ های علی قاف است.یک شعر کاملا" اجتماعی و فوق العاده زیبا...آهنگ سازی خوب...یکی از بهترین کار هایی که قاف به همراهی امپو خونده مرگ تمدن میباشد.شاید بتوان گفت بهترین کاری که قاف به همراه امپو خونده....دیگه به سلیقه ی هر کس برمیگرده...امپو به شدت صدا و استایلی شبیه قاف داره.به طوری که اگر کسی گوشش با آهنگ ها و صدای قاف آشنایی نداشته باشه...خیلی راحت این دو رو اشتباه میگیره...البته اگه دقت کنید متوجه تغییرات کوچکی میشوید. با گوش دادن این آهنگ به خوبی میتونید از درد های اجتماع با خبر شوید که متاسفانه همه ی گفته های این آهنگ حقیقت است.مرگ تمدن از بهترین کار های اجتماعی قاف و شاید در زمان خود از بهترین های اجتماعی رپ فارسی بود.واقعا" حرف های جالب و اعتـراض آمیـزی رو به شکل زیبـایی میخونه. این آهنگ رو از دست ندیـد.

قاف و اشراق و بیداد - بیا پیشم
شک نکنید بیا پیشم از بهترین کار های لاو رپ فارسی است. حد اقل برای من به شخصه که تا کنون این همه آهنگ شنیدم(در زمینه ی لاو) هیچ چیز بیا پیشم نمیشه. یک موسیقی کاملا ملو که اصلا" جدا از هر چیزی به شما در درجه ی اول آرامش میده.صدای گرم قاف به عنوان رپ خون ، آواز سوزناک بیداد و صدای آرامش بخش اشراق دل هر عاشق و شنونده ای رو به درد میاره.  این آهنگ یک آهنگ  بسیار زیبا در زمینه ی لاو هست. اگر واقعا" عاشقید و یا ضربه ای خوردید و از رفتن کسی دل شکسته اید من به عنوان پـزشکی در موسیقی واسه ی شما نسخه ی بیـا پیشـم رو تجویز میکنم  !!!کلیپ ساقی ( علی قاف و بیداد )
به جرئت میشه گفت یکی از بهترین آهنگ های تاریخ رپ فارسی مطلق به علی قاف هست.این آهنگ بهترین آهنگ علی قاف از نظر من به عنوان یکی از هواداران و دیگر هواداران و اکثر اشخاص اهل موسیقی رپ و رپ دان بهترین آهنگ علی قاف و بدون شک یکی از بهترین ترک های رپ فارسی است.این آهنگ جدا از اینکه تنها در رپ قوی باشد...از لحاظ موسیقیایی نیز بسیار قوی است.مهدیار آقاجانی یکی از بهترین کار های خود را با این آهنگ ارائه کرد...زیرا با استفاده از ساز های ایرانی و تلفیق زیبای موسیقی سنتی با موسیقی رپ ترکیب بسیار دلنشینی رو به مخاطب و رپ فارسی تقدیم کرد.موضوع این آهنگ شکایت از ساقی است.قاف از ساقی طلب می میکند تا از خود و کم و کاستی های زندگی خود رها شود و اندوه نخورد.شعر زیبا و پر محتوا و فوق العاده و تکرار نشدنی از علی قاف زیبایی این آهنگ را به شدت تشدید میکند.تا کنون ادبی ترین شعر و آهنگ رپ فارسی به آهنگ ساقی تعلق دارد.این موسیقی و این شعر زیبا و تلفیق موسیقی سنتی و رپ نیاز به مکمل دارد.مهدیار آهنگ ساز این پروژه-علی قاف به عنوان شاعر و رپخون این پروژه...مسلما جای خالی یک آواز ایرانی و یک چهچهه ی زیبا و سوزناک به شدت حس میشه.کسی که با صدای گرم و با آواز زیبایش به این آهنگ زیبایی دو چندان بخشید و کامل کننده ی این کار بود...کسی نبود جز بیداد (امیر قهرمانی).همه ی این عوامل دست به دست هم دادند تا ساقی از ماندگار ترین آهنگ های رپ فارسی شود.و هر بار که به اون گوش کنید خسته نشوید.ساقی نمونه ی کاملی و بارزی از یک رپ فارسی و کاملا" ایرانی است.من به عنوان یک هوادار دوست داشتم چنین آهنگ زیبـایی رو با عکس هـای " علی قـاف  "همراه کنـم و یک کـار سـاده و در عیـن حال بسیـار زیبـا رو تقـدیمتـون کنم...داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 18 شهریور 1396 04:40 ق.ظ
It's perfect time to make a few plans for the long run and
it is time to be happy. I've read this put up and if I may
I want to recommend you few interesting issues or suggestions.
Perhaps you could write subsequent articles referring to this
article. I desire to learn even more issues about it!
Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:35 ب.ظ
I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers but this piece
of writing is truly a good article, keep it up.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 04:28 ب.ظ
Howdy! I simply would like to offer you a big
thumbs up for your great information you've got here
on this post. I'll be coming back to your website for more soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر