تبلیغات
..::: اخبار های جدید رپ فارسی :::.. - نقد سروش هیچکس. رپری که بدون شک وقتی از رپ پارس یاد میکنیم اسمش نا خود اگاه به ذهنمون میاد . کسی که لقب پدر رپ پارس رو یدک میکشه . کسی که با وجود تمام مشکلات تونست اولین پایه های رپ در ایران رو بنا کنه . این کسی نیست جز سروش لشکری ملقب به هیچکس

نقد سروش هیچکس. رپری که بدون شک وقتی از رپ پارس یاد میکنیم اسمش نا خود اگاه به ذهنمون میاد . کسی که لقب پدر رپ پارس رو یدک میکشه . کسی که با وجود تمام مشکلات تونست اولین پایه های رپ در ایران رو بنا کنه . این کسی نیست جز سروش لشکری ملقب به هیچکس

نویسنده :Arash Ahmadi
تاریخ:دوشنبه 26 اردیبهشت 1390-01:53 ب.ظ

سروش لشکری متولد 17 اردیبهشت 1364 موثرترین فرد در رپ فارسیست . سروش در تهران متولد شد و همیشه هم به تهرانی و ایرانی بودن خودش افتخار میکرده و تو اشعارش از اینکه خون اریایی در بدنش وجود داره یاد کرده مانند " خون اریایی داره تو رگم جریان / این تنها واژه ای یه که هنوز داره شریان " . سروش کار خودش رو با البوم میکروفون و پدر خوانده زمانی شروع کرد که اسم رپ هم حتی به گوش خیلی از جوونا نرسیده بود . در دوره ای که اهنگ پاپ تقریبا حرف اول رو میزد ، سروش این دو البوم رو به صورت غیر رسمی و دست به دست پخش کرد به طوری که نمیشه از این دو رو به عنوان البوم رسمی معرفی کرد . اما بعد از این دو کار البوم جنگل اسفالت نقطه ی عطفی در کارهای هیچکس و به طور کلی رپ پارس بود . این البوم چند ترک فوق العاده قوی و چند ترک معمولی و ضعیف داشت که با توجه به شرایط اون زمان رپ ایران و محدودیت هایی که وجود داشت باز هم قابل تحسین و ستایش هست . بعد از این البوم چند ترک دیگه هم بیرون داده شد مثل واقعی تر از مستند یا یه روز خوب میاد یا نفرت 2 که با وجود کیفیت نسبی اما انتظارات شنوندگان رو تامین نکرد . که باعث شد که انگشت های انتقاد به سمتش نشانه بره و به نوعی طرفداران رو نا امید بکنه . اما بعد از این غیبت سروش ناگهان با بیرون دادن البوم انجام وظیفه دوباره خودش رو نشون داد این البوم یک نوع همکاری بین هیچکس ، قاف ، ریویل و فدایی بود که سهم سروش دو ترک کامل بود و در این البوم با هیچکدوم فیت نداد . این البوم از لحاظ کیفیتی بسیار بالا و قابل تحسین بود و به نوعی هیچکس خودش رو بار دیگه به طرفداران ثابت کرد . هر چند در هر کار ضعف هایی وجود داره که بهش خواهیم پرداخت .

استایل :

سروش یک نوع استایل منحصر به فرد داره . استایلی که خودش ایجاد کرده . هر چند که حالت های مختلفی از خوندن رو امتحان کرده اما در نهایت فرم خوندنش رو پیدا کرده . یک نوع شور و نشاطی که به اهنگاش میده ، با بالا و پایین بردن صداش ، اهسته و تند خوندن و به نوعی تغییر تمپو اهنگ باعث میشه که شنونده از شنیدن اهنگ خسته نشه . سروش از معدود رپر هایی هست که جنبه ی طنز رو در کاراش ایجاد کرده و در لا به لای اون مفاهیم جالبی رو بیان میکنه . و شاید استفاده از جنبه ی طنز یه نوع هنر باشه که سروش در این کار واقعا خبرس که به عنوان مثال میشه به این بیت اشاره کرد " نا امن و خراب نیست همه چی امن و امان / کرمام قلقکمون میدنو میشیم شاد روان هه هه " که شاید خیلی ها باشن که سعی در طنازی دارن اما بیشتر به جفنگیات کشیده میشه و تقریبا ماهیت اصلی کار رو فراموش میکنن . صدای سروش هم در نوع خودش تکه . وقتی اولین اهنگاش رو بیرون داد همه فکر کردن که هر کس رپ میخونه باید صداش رو بم کنه و یه سری هم پیدا شدن که خواستن با کلفت کردن صداشون به یه رپر معروف تبدیل بشن اما بعد از بیرون اومدن فری استایل ها و مصاحبه ها مشخص شد که صدای واقعی سروش همینطور بم و خاص هست و هیچ تغییری در صداش ایجاد نکرده . و واقعا صدای مناسبی برای رپ و بیان درد و مشکلات اجتماعی داره .

تکست ها :

تکست های هیچکس یکی از مهمترین عوامل محبوبیتش شده . تکستاش همونطور که گفته شد همراه با جنبه ی طنز به زیبایی به مسائل اجتماعی و به صورت خیلی پنهان سیاسی اشاره میکنه . سروش از رپرهایی نیست که خیلی اهل قافیه های انچنانی باشه و هرگز کیفیت مفهومی تکستهاش رو با قافیه های مناسب تعویض نکرده . هر چند در خیلی مواقع هم قافیه های زیبایی به کار برده اما در مجموع خودش رو محدود به قافیه نکرده و حرف دلش رو به صورت خیلی رک زده . سروش کارهای گنگ و دیس هم داشته که در نوع خودش عالی بوده . اما به هیچوجه از الفاظ رکیک استفاده نکرده و همین باعث شده از همه قشر اهنگاش مورد توجه قرار بگیره و در واقع پایه گذار دیس بدون فحش همین هیچکس بوده .

اهنگسازی :

مطمئنا وقتی صحبت از اهنگسازی در کار های هیچکس میشه اسم مهدیار اقاجانی اولین اسمی باشه که از ذهن ما میگذره . بیشتر اهنگ های هیچکس توسط مهدیار اهنگسازی شده که بیشتر مواقع هم اسمش در اخر کار توسط خود سروش گفته میشه . که یکی از عوامل موفقیت سروش اهنگای فوق العاده ی مهدیار بوده . همچنین مهدیار علاقه ی خاصی به سازها و سبک های سنتی اصیل ایرانی داره که کاملا مربوط به همون اصالیست که هیچکس همیشه تاکید کرده که استفاده از این ساز های در اهنگ ایران و یه مشت سرباز و زیر صدای ترک های انجام وظیفه به طور واضح استفاده شده .

ماجرای هیچکس تقلبی :

بعد از محبوبیت سروش لشکری فردی با نام سروش سیدی که صدای مشابهی به هیچکس نیز داشت ادعا کرد که هیچکس واقعی اونه و سروش لشکری از نام او استفاده کرده . این حرف باعث ایجاد یه جنجال کوچیک شد که بعد از بیرون اومدن ترک های بعدی توسط سروش واقعی دروغ سیدی فاش و تا حدودی به محبوبیت سروش لشکری افزوده شد .

کلیپ ها :

شاید نشه راجع به این موضوع چندان بحثی کرد چون فقط سه اهنگ هیچکس به صورت کلیپ درومد . اهنگ ما یه مشت سربازیم یک اهنگ فوق العاده زیبا بود که بعد از مدتی با تصمیم سروش به صورت کلیپ در اومد و در اون از چند رپر در سبک های مختلف خواسته شد که حضور داشته باشن که یه حالت سمبلیک داشته باشه که این ویدیو واقعا موفقیت امیز بود و ماه ها در شبکه های مختلف ماهواره پخش میشد. کلیپ بعدی مربوط به اهنگ اختلاف بود که به نظر شخصی من یکی از بهتریت اهنگ های رپ فارسی تا کنون بوده که در واقع این کلیپ بخشی از فیلم "کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد" ساخته ی بهمن قبادی کارگردان به نام کشور بود که در اون کلیپ به نمایش مشکلات جامعه پرداخته شده بود . که انتخاب هیچکس به عنوان نماینده ی رپ ایران در نوع خودش جالب بود .
در مورد کلیپ تریپ ما که با ریویل خونده بود راستش من اطلاعی ندارم و حتی نمیدونستم این اهنگ کلیپ شده که دوستان تذکر دادن و گفتن که هیچکس این کلیپ رو هم داده که در مجموع سا تا میشه . دوستان اگه لینک دانلود یا نقد و اطلاعاتی که در باره ی این کلیپ رو دارن بذارن خوشحال میشیم .

نقاط ضعف :

سروش بعد از البوم جنگل اسفالت کاملا کم کار شده بود و با ارائه چند اهنگ خواست به نوعی خلع وجودش رو پر کنه اما انتظارات تا حدودی بر اورده شد و حتی الان هم پس ارائه البوم هرچند که طرفداران رو به ذوق اورد اما این فقط به نام البوم ارائه داده شد و سهم سروش فقط 2 ترک بود ، دو ترکی که اگر هم دارای کیفیت بالایی بود اما برای کمکاری 2 ساله کافی نیست . سروش باید برای تکمیل وظیفه اش کار های بیشتری بیرون بوده تا بتونه همچنان در اوج بمونه .
چند ترک از البوم جنگل اسفالت ضعیف بود چه از لحاظ اهنگ سازی جه از لحاظ تکست . برای مثال در اهنگ دیده و دل یه بیت عجیب استفاده شده بود که تنبک استفاده شده بود و یه فرم 6 و 8 به خودش گرقته بود و کار ضیعفی از اب در اومده بود همچین اهنگهای زندان و پابرجا هم هر چند که ضعیف نبود اما به هیچ وجه در حد قانون و اختلاف نبود . و جدای از همه ی اینها در اهنگ اون منم یک کار بسیار بی معنی انجام داده شده بود که از اهنگ اون منم گوگوش به عنوان کروس کار استفاده شده بود و در نهایت هم با نام هیچکس فیت گوگوش بیرون بیاد که باعث شد که خود من به شخصه اون البوم رو یه البوم متوسط تلقی کنم چون حرکت عجیب و اماتور بود .
در مورد دو اهنگ انجام وظیفه و ما اوناشیم هم باید گفت که تکست هر دو کار تقریبا عالی بود . اما کروس ما اوناشیم خیلی ضعیف بود و به نوعی کروس چندانی نداشت و فقط نام دو اهنگ قدیمی سروش ذکر شده بود که هدف از این حرکت واقعا مشخص نشده بود .
و نکته ی بعدی هم بیت انجام وظیفه هست که بسیار شلوغ و پر سرو صدا از اب در اومده بود که یه مقدار حواس شنونده رو پرت میکرد . معمولا بیت های رپ خیلی اروم و تاثیر گذاره که با سوار شدن صدای رپر به زیبایی هاش افزوده بشه .

نتیجه گیری :

با این تفاسیر ما میتونیم متوجه بشیم که بدون شک سروش از بهترین ها در رپ پارسیست . شاید اگر سروش لشکری متولد نمیشد ما هم الان در این سایت نبودیم . رپ فارس همیشه مدیون این شخصیت میمونه و مطمئنا در اینده از سروش به نیکی یاد خواهد شد .
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
star wars galaxy heroes hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:41 ب.ظ
از وب سایت های مختلف بازدید کردم اما کیفیت صوتی
برای آهنگ های صوتی موجود در این وب سایت واقعا فوق العاده است.
feet complaints
شنبه 18 شهریور 1396 05:25 ق.ظ
Howdy would you mind sharing which blog platform you're working with?
I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having
a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!
Stanley
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:42 ب.ظ
Thanks very interesting blog!
Why is my Achilles tendon burning?
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:05 ب.ظ
I'll right away grab your rss as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service.
Do you have any? Please let me recognize in order that I could subscribe.
Thanks.
Foot Issues
شنبه 14 مرداد 1396 07:33 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
http://kendraclinger.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 03:29 ب.ظ
Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog
jump out. Please let me know where you got your design. With thanks
http://joellenblecker.weebly.com
شنبه 7 مرداد 1396 01:10 ق.ظ
Hi I am so thrilled I found your webpage, I really found you by accident, while
I was researching on Askjeeve for something else, Regardless I am here now and would just like
to say kudos for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to
read through it all at the minute but I have saved
it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot
more, Please do keep up the awesome job.
std clinic near me
جمعه 2 تیر 1396 06:16 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی
که صدایی مناسب ابتدا آیا واقعا حل و فصل بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع قادر
به من مؤمن اما تنها برای while. من
هنوز مشکل خود را با فراز در منطق و یک
ممکن است را سادگی به پر کسانی که معافیت.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد
قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار
داد.
Jewell
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 09:31 ق.ظ
When someone writes an paragraph he/she retains the idea of a user
in his/her brain that how a user can know it. Thus that's why this post is outstdanding.

Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر